Årjängs Stora Sprinterlopp

Årjängs Stora Sprinterlopp är Årjängstravets största travlopp för varmblod med 500 000 kronor till vinnaren. Loppet körs över sprintdistansen 1640 meter med autostart och går av stapeln i samband med att Årjängstravet anordnar Stortravet med STL/V75 andra lördagen i juli varje år.


Frances Bulwark och Sören Nordin segrade 1954

År

Häst

Kusk

Segertid

Prissumma

Ägare

2020 Milligan's School Ulf Eriksson 1.09,8 600 000 Stall T.Z. (Melander Stefan)
2019 Uza Josselyn Erik Adielsson 1.09,3 600 000 Ecurie Rythm & Blues
2018 Nadal Broline Ulf Ohlsson 1.09,3 600 000 Onkel Invest Oy, Finland
2017 Dante Boko Adrian Kolgjini 1.09,6 600 000 Stall Be the Best
2016 Nuncio Örjan Kihlström 1.09,7 600 000 Stefan Melander
2015 Delicious U.S. Örjan Kihlström 1.09,7 600 000 Stall Zet
2014 Magic Tonight J Untersteiner 1.09,9 600 000 AB Svensk Reklamfinans, Solna
2013 Sebastian K. Åke Svanstedt 1.09,6 600 000 Knutsson Trotting AB, Göteborg
2012 Orecchietti Örjan Kihlström 1.11,6 700 000 Travkompaniets Stall AB (publ), Ekerö
2011 Beanie M.M. Johnny Takter 1.10,4 700 000 Stall Sandemar
2010 Lavec Kronos Erik Adielsson 1.12,4 500 000 WHAP Trotting AB m fl.
2009 Scarlets Aino Hans-Owe Sundberg 1.13,1 500 000 Torsten Persson, Spånga
2008 Finders Keepers Åke Svanstedt 1.11,6 500 000 Sikroma Horse AB, Växjö
2007 Citation Erik Adielsson 1.10,4 500 000 Scuderia D’Hilly Farm Srl, Italien
2006 Digger Crown Erik Adielsson 1.13,0 500 000 Digger Svenska AB & Stall Båtels AB
2005 Steinlager Per Oleg Midtfjeld 1.11,3 500 000 Knut Olausson, Norge
2004  Steinlager Per Oleg Midtfjeld 1.11,3 500 000 Knut Olausson, Norge
2003 Gidde Palema Åke Svanstedt 1.11,0 500 000 Stall Palema
2002 Victory Tilly Stig H Johansson 1.12,0 500 000 Stall Kalas
2001 Igor Brick Stefan Melander 1.12,0 500 000 Kräklans Fastigheters AB
2000 Igor Brick Örjan Kihlström 1.12,0 500 000 Stall Evus & Stall Primula
1999 Fridhems Ambra Stefan Söderkvist 1.11,6 500 000 Ousbäck, Fjellman, Wallberg
1998 Atas Ace L. Per Lennartsson 1.12,4 400 000 Stall L.
1997 Space Probe Olle Goop 1.13,2 400 000 Stall Space Probe
1996 Bicycle Dagfinn Aarum 1.13,5 350 000 Geir Harkjaer
1995 Turbo Thrust Olle Goop 1.12,5 250 000 Stall Turbo
1994 Copiad Erik Berglöf 1.12,6 250 000 Stall Succé
1993 Spin Lama Cato Antonsen 1.13,7 200 000 Jose Morales
1992 Kosar Stig H Johansson 1.13,0 200 000 N:a Näs Stuteri
1991 Peace Corps Stig H Johansson 1.13,6 200 000 Stall Pieder
1990 Nealy Lobell Johnny Takter 1.13,0 150 000 Stall Qvist
1989 Mack Lobell Veijo Heiskanen 1.12,4 150 000 Blädingeås Stuteri
1988 Callit Karl O Johansson 1.13,1 100 000 I Christiansson
1987 Callit Karl O Johansson 1.13,8 100 000 I Christiansson
1986 Emile Olle Goop 1.13,4 100 000 Pica Braunderhjelm
1985 Brandy Hanover Ove Kristoffersson 1.13,4 75 000 Stall Qvist
1984 The Onion Stig H Johansson 1.13,4 75 000 Stall Jamake
1983 Speedy Magnus Olle Goop 1.13,8 45 000 Stall SAL & Tobbe
1982 Record Launcher Bertil Erasmie 1.13,8 45 000 Sten-Erik Erasmie
1981 Dialekt Roland Davidsson 1.15,1 40 000 Stall L.M.
1980 Record Launcher Bertil Erasmie 1.14,8 40 000 Sten-Erik Erasmie
1979 Express Gaxe Gunnar Axelryd 1.14,6 40 000 Stall Bafata
1978 Galant du Guy Olle Goop 1.16,2 30 000 Stall Kerry
1977 Madison Avenue Uno Swed 1.15,9 20 000 Stall Dana
1976 Boett Karl Adolfsson 1.16,3 20 000 Stall Eda
1975 Mr Ego Bert Nordmark 1.15,1 20 000 Stall Gaby
1974 Molnets Broder Åke Sundberg 1.16,3 15 000 Stall Storvik
1973 Emter W. K.G. Holgersson 1.16,0 15 000 Stall Zebs
1972 Emter W. K.G. Holgersson 1.15,9 15 000 Stall Zebs
1971 Scott Protector Karsten Buer 1.18,4 12 000 Asbjörn Jensen
1970 Karina Axworthy Hans Svensson 1.16,9 12 000 Stall Hans
1969 Fairland Uno Swed 1.17,4 12 000 Stall Vita Hästen
1968 Scott Protector Karsten Buer 1.17,3 10 000 Axel Jensen
1967 Zanthe Roger Westergren 1.16,6 10 000 Roger Westergren
1966 Eko Will Ragnar Pettersson 1.17,8 10 000 Stall P
1965 Frances Nibs Berndt Lindstedt 1.16,6 10 000 Väsby Stuteri
1964 Metro Star K.G. Holgersson 1.18,0 10 000 Stall North Star
1963 Miss Golden Alf Kårvall 1.20,8 10 000 Stig Engberg
1962 Miss Golden Alf Kårvall 1.19,8 10 000 Stig Engberg
1961 Clementz Sören Nordin 1.20,8 10 000 Stall Bo
1960 Janeiro Gösta Nordin 1.17,4 10 000 Stall Rollo
1959 Inventor Bengt Nilsson 1.18,8 10 000 Gunnar Lindmark
1958 Prince Lad Sören Nordin 1.20,2 10 000 Väsby Stuteri
1957 Skymaster Olof Persson 1.20,2 10 000 Stall Daladier
1956 Rappson Sören Nordin 1.19,6 7 000 Stall Rappson
1955 Codex Sören Nordin 1.18,5 7 000 Stall Matador
1954 Frances Bulwark Sören Nordin 1.18,3 6 000 Väsby Stuteri
1953 Pernod Åke Krook 1.24,6 4 000 Stall Nordstjärna
1952 Lord Peter Ragnar Thorngren 1.23,1 3 000 Stall Liberty

 

Se Årjängs Stora Sprinterlopp

2017 Dante Boko – Adrian Kolgjini​
2016 Nuncio – Örjan Kihlström
2015 Delicious U.S. – Ö Kihlström
2013 Sebastian K. – Åke Svanstedt
2011 Beanie M.M. – Johnny Takter
2010 Lavec Kronos – Erik Adielsson
2009 Scarlets Aino – Hans-Owe Sundberg
2008 Finders Keepers – Åke Svanstedt
2007 Citation – Erik Adielsson
2000 Igor Brick – Örjan Kihlström


infoarjang@arjang.travsport.se