Remjahn segrade i final på V75 på Bjerke

Det blev ännu en stor dag för Remjahn när han segrade i snöyran i V75-finalen på Bjerke travbane lördagen den 28 februari. Femåringen hade kvalificerat sig till finalen i klassen för kallblod upp till 225 000 kronor och tog nu hem den prestigefyllda segern.


Med Eirik Høitomt i sulkyn och Kristian Lindberg som tränare startade Remjahn från spår 4 på första volten i ett fält med 15 hästar. Han öppnade bra och kördes direkt framåt mot ledningen. Inledningsvis fick ekipaget press av nummer 7 Silke Odin, svarade först men valde sedan att släppa och tog positionen i rygg på ledaren. Första 500 meterna gick efter 1.30,8.

Varvet från mål började rörelsen i fältet bakifrån och då valde Høitomt att lämna rygg ledaren och styra ut i andraspår. Remjahn fick rygg att gå i och tempot hölls fortsatt kontrollerat. 600 meter kvar lyftes Remjahn ut i tredjespår för attack och han gick riktigt bra. Redan tidigt på upploppet kopplade han greppet om de invändiga konkurrenterna och gick undan till en säker seger på 1.30,1, efter en stark avslutning på 1.27,8 sista 500 meterna.

Ännu en imponerande prestation av Remjahn som fortsätter rada upp toppinsatser efter sin comeback och tog nu största segern hittills med över 100 000 kr i första pris. 

Stort grattis till hela kretsen kring hästen och Stall Nesttun med Terje Remme med flera som äger.

Publicerad måndag 2 mars 2026.