{{next.header}}

De 65 milen till Sundsvall startade redan i fredags då Kristian Lindbergs lastbil rullade norröver. Målet var att bärga seger nummer 12 och lägga vantarna på segerchecken.
Själva loppet blev ganska odramatiskt då Remlov från innerspår direkt stack till ledningen och sedan höll undan för alla och vann med en längd. Ingen kunde nå ifatt honom då han avslutade sista halvvarvet efter 21,8. Spelarna hade gjort honom till favorit och de hade helt rätt.
Remhera-sonen började sin karriär med sju raka segrar. I lördags noterade han sig för seger nummer tolv.
– Han var jättebra och vi funderar nu på vilka lopp vi ska anmäla till framöver säger Silleruds-amatören Matilda Svensson som både äger (via ett leasingavtal) och tränar.
Remlov har nu gjort 21 starter och varit bland de tre första hela 16 gånger.
Bilden: Remlov och Kristian Lindberg värmer inför loppet. Foto: Matilda Svensson.
Hasse Svennehed