Isabelle Ima vann på Jarlsberg

Bra stammade Isabelle Ima reste igår söndag till Jarlsberg och tog sitt livs tredje seger, alla på medeldistans. I sulkyn satt Adrian Akselsen Solberg som styre Isabelle Ima till seger med en längd. Tränar gör Jonas Andreas Ås, som därmed noterade stallets andra seger i Norge i år.


Isabelle Ima (Trixton – Exotic Sund) är halvsyster till Oracle Tile som sprungit in 5,7 miljoner kronor och uppfödare är Ingemar Alin i Ljusdal. Isabelle Ima köptes av Stall Exclusive som 1-åring och hon kördes in av Kristian Lindberg i Årjäng. Numera gör hon sina träningsrundor i Östervallskog.

I söndagens stolopp på Jarlsberg stod Isabelle Ima ensam på start och därför höll hon inledningsvis i taktpinnen. Men Adrian släppte klokt nog ledningen för att sedan hitta ut i sista sväng och lätt spurta förbi ledaren till årets första seger.

Till Jarlsberg reste Krister Gustavsson och delägaren Hans Brander med Isabelle. På bilden står Krister till vänster och Hans till höger.

Hasse Svennehed

Publicerad måndag 23 februari 2026.