{{next.header}}
Hydra köptes av Birger och Maja i början av oktober ifjol. Sedan hon kom till deras gård har hon radat upp bra prestationer. Redan ifjol hann hon med att vinna lopp både på Färjestad och Åby.
Årsdebuten i juni i år var av bästa märke då hon direkt visade rejäl form via en 12-tid i ett Färjestadslopp. Hästen var rejält förberedd, och att ägarna ville starta när STL/V75-kom på besök i Årjäng var det ingen tvekan om, då hon var anmäld till flera lopp.
I Stodivisionen spårade hon sedan från start till mål för Magnus Jakobsson i en bejublad hemmaseger. Sådana takter gillar juryn som valde Birger och Maja till månadens hästägare i juli.
Just nu laddar man för finalen på Solvalla som körs onsdagen den 20 augusti. Från startspår fem bakom bilen startar Hydra med Magnus Jakobsson i sulkyn.
– Jag har precis kört ett riktigt hårt pass i vår backe med henne och jag är riktigt glad för hon känns så bra säger Birger till oss.
Vi säger grattis och önskar stor lycka i finalen.
Hasse Svennehed
Foto: TR Bild