Historik

Erik Perssons Memorial

2017
Odins Eld – Torbjörn Jansson

2016
Steinfaks – Geir Vegard Gundersen

2015
Mino – Magnus Jakobsson

2014
Flex – Torbjörn Jansson

2013
Raggmunken – Conny Gustafsson

2012
Beljue Gutten – Björn Goop

2011
Ulrik – Jan Roar Mjölneröd

2010
Lome Mix – Örjan Kihlström

2009
Lome Stjernen – Örjan Kihlström

2008
Lomar – Åke Svanstedt

2007
Neslands Loke – Björn Goop

2006
Lome Kongen – Geir Flåten

2005
Njölstad Stjernen – Olle Goop

2004
Björkeelden – Geir Gudmedstad

2003
Mediaas Knut – Dagfinn Aarum

2002
Telenor Best – Tormod Hynne

2001
Ruud Smokken – Cato Antonsen

2000
Eng Svarten – Tor Wollebaek

1999
Spang Best – Thor Borg

1998
Bork Rigel – Cato Antonsen

1997
Höiby Kongen – Per Oleg Midtfjeld

1996
Sörsätra – Carl-Eric Lindblom

1995
Marine Svarten – Cato Antonsen

1994
Marine Svarten – Cato Antonsen

1993
Fjeldar – Jan Nordh

1992
Vika Pil – Mikael J Andersson

1991
Vika Pil – Mikael J Andersson

1990
Pål Lunar – Leif G Raae

1989
Holm Prins – Weine Persson

1988
Holm Prins – Weine Persson

1987
Clarre – Örjan Ådefors

1986
Listjärn – Weine Persson

1985
Listjärn – Frank Martinsen

1984
Skogsdrutten – Olle Johansson

1983
Skogsdrutten – Olle Johansson

1982
Bayi – Thune Larsson

1981
Skogsdrutten – Karl Gösta Edman

1980
Love – Rudolf Althin

1979
Pirilblesa – Leif Kjöniksen

1978
Vintilla – Leif Kjöniksen

1977
Finskog Prinsen – Per Henriksen

1976
Svintor – Per Henriksen

1975
Dale Gudbrand – Gunnar Diskerud

1974
Padock – Torbjörn Elfstedt

1973
Borgano – Ulf Thoresen

1972
Fixglada – Olle Johansson

1971
Padock – Torbjörn Elfstedt

1970
Steggsy – Willy Johansson

1969
Skogbläsen – Sven Skogh

1968
Solbest – Sven Haglund

1967
Elsa Best – Gunnar Persson

1966
Padex – Torbjörn Elfstedt

1965
Solnell – Nils Gustafsson

1964
Elsa Best – Kjell Gunnarsson

1963
Solnell – Nils Gustafsson

1962
Solgänt – Arne Simonsson

1961
Solblanken – Thore Tägtström

1960
Fixola – Arvid Arvidsson

1959
Fjällpigga – Eskil Pettersson

1958
Stellan – Arthur Öjstrand

1957
Solelsa – Sigurd Olsson

1956
Prins Silver – Leif Johansson

1955
Solo Nick – Folke Westman

1954
Dragson – Bengt Andersson

1953
Brandver – Fritz Ekbäck

1952
Rolly – Bengt Nilsson

1951
Rolly – Elis Karlsson

1950
Brandver – Harry Westergren

1949
Brandver – Harry Westergren

1948
Brandver – Harry Westergren

1947
Helge Solo – Folke Hjalmarsson

1946
Solist – Folke Westman

1945
Lisette – Ingemar Zetterlund

1944
Lisette – Folke Hjalmarsson

1943
Kjapp – Paul Albinsson

1942
Ovak – Folke Hjalmarsson

Palettloppet

2014
Eddie – Per Berg, PEBE Invest AB & Tal AB

2013
Montdore -Tal AB & Per Berg, PEBE Invest AB

2012
Early Dream – Stall Framtiden

2011
Syesha L.G. – Elisabeth Sandin

2010
Grissini Herbs – Ingbritt Persson & Co

2009
Bally´s Smash – Stall Royal Dream

2008
Ydra Brilliant – Jan Andersen

2007
Soledad Amok – Stall T.P.

2006
Rosvalley Victoria – Karin Hedström

2005
Ville Alfa – Stall Depends HB, M.J.A

2004
Sir Henry – HeMa Grävmaskiner

2003
Kördes ej

2002
Synchro – Olli Keskinen, Eivor Nygren

2001
Millstones Bashful – Roy Berglöf & Stall Älvkanten

2000
Nina Pay – Stall Ågården

1999
More Fun S. – Norsk

1998
Holiday Maker – Vivan & Pähr Eriksson

1997
Come And Do Run – Stall Arvidsson AB

1996
Flying Hammer – Stig Aronsson

1995
Casino Bar – Mikael Jakobsson

1994
Quest Queen – Kurt Kjellqvist

1993
Kördes ej

1992
Canttica – Gunnar Svahn

1991
Lifetime Chance – Matts Pettersson

1990
Tinseltown- Stefan Jansson & Bertil Karlsson

1989
Prince Tånga – Stall Tånga

1988
Jerash – Björn Wahlström

1987
Ex Winner – Arne B. Johansson

Silverskon

Silverskon är ett vandringspris som ska erövras två gånger av samma hästägare för att bli ständig egendom. V:a Värmlands Travhästägarförening har skänkt konstverket som tillverkats av silversmeden Erik Johansson i Arvika.

2012
Lundqvist Bergsprängning – Knifetown Action

2011
Alf Engerby & Iréne Sjölin – Giddson

2010 
Stall Miss Sixty – Bill Boing

2009 
Marit Fjellheim-Olsen – Löb Cowboyland

2008 
Odd Lande – Super Spot

2007 
Mona Lunde – Selma d’Estino

2006 
Bejgurola HB – Hot Dream

2005 
Beiselius Isolerings AB – Shiburre

2004 
Stall Karlsson & B Emanuelsson – Millan Pamela

2003 
Trafalgar Trav HB – Lord Nelson

2002 
Erik Dahl – Red Hot Blue Chip

2001 
Roy Berglöf & Älvkanten HB – Olympia Brodda

2000 
Hally i Vänersborg AB – Anton Komet

1999 
Erik Jensen – Playful Volo

1998 
Stall Auwa & B Engström – Star Cole

1997 
Öivind Gröstad – Pershings Knight

1996 
Stall Sara Kibra – Cincinatti I.T.

1995 
Stall Bo – Challenge Cup

1994 
Stall Öien – Lord Palema

1993 
Stall Superb – Laddie Superb

1992 
Stall Oakhill – Madame Vee

1991 
Gudrun Bokvist – Chickens Bar

1990 
Wennberg, Arvidsson – Don Pedro

1989 
Stall Ryggebol – Sycamore

1988 
Sven Andersson – Prince Netted

1987 
V-A & K Emanuelsson – Mill Pride

1986 
Stall Jösse – Proffa

1985 
N & P Andersson – Wengen

1984 
Stall 121 – Trille Iran

Årjängs Stora Sprinterlopp

2017
Dante Boko – Adrian Kolgjini

Segertid: 09,6

Förstapris: 600 000 kronor

Ägare: Stall Be the Best

Se loppet

2016
Nuncio – Örjan Kihlström (Stefan Melander)

Segertid: 09,7

Förstapris: 600 000 kronor

Ägare: Stefan Melander

Se loppet

2015
Delicious U.S. – Ö Kihlström (D Redén)

Segertid: 10,1

Förstapris: 600 000 kronor

Ägare: Stall Zet

Se loppet

2014
Magic Tonight – J Untersteiner (R Walmann)

Segertid: 09,9

Förstapris: 600 000 kronor

Ägare: AB Svensk Reklamfinans, Solna

Se loppet 

2013
Sebastian K. – Åke Svanstedt

Segertid: 09,6

Förstapris: 600 000 kronor

Ägare: Knutsson Trotting AB, Göteborg

Se loppet

2012
Orecchietti – Örjan Kihlström (Stefan Hultman)

Segertid: 11,6

Förstapris: 700 000 kronor

Ägare: Travkompaniets Stall AB (publ), Ekerö

 

2011
Beanie M.M. – Johnny Takter (Morten Waage)

Segertid: 10,4

Förstapris: 700 000 kronor

Ägare: Stall Sandemar

Se loppet

2010
Lavec Kronos – Erik Adielsson (Lutfi Kolgjini)

Segertid: 12,4

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: WHAP Trotting AB m fl.

Se loppet

2009
Scarlets Aino – Hans-Owe Sundberg

Segertid: 13,1

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: Torsten Persson, Spånga

Se loppet

2008
Finders Keepers – Åke Svanstedt

Segertid: 11,6

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: Sikroma Horse AB, Växjö

Se loppet

2007
Citation – Erik Adielsson (Stig H Johansson)

Segertid: 10,4

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: Scuderia D’Hilly Farm Srl, Italien

Se loppet

2006
Digger Crown – Erik Adielsson (Stig H Johansson)

Segertid: 13,0

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: Digger Svenska AB & Stall Båtels AB

2005
Steinlager – Per Oleg Midtfjeld

Segertid: 11,3

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: Knut Olausson, Norge

2004
Steinlager – Per-Oleg Midtfjeld

Segertid: 11,3

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: Knut Olausson, Norge

2003
Gidde Palema – Åke Svanstedt

Segertid: 11,0

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: Stall Palema

2002  
Victory Tilly – Stig H Johansson

Segertid: 12,0

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: Stall Kalas

2001
Igor Brick – Stefan Melander

Segertid: 12,0

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: Kräklans Fastigheters AB

Se loppet

2000
Igor Brick – Örjan Kihlström (Stefan Melander)

Segertid: 12,0

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: Stall Evus & Stall Primula

Se loppet

1999   
Fridhems Ambra – Stefan Söderkvist

Segertid: 11,6

Förstapris: 500 000 kronor

Ägare: Ousbäck, Fjellman, Wallberg

1998   
Atas Ace L. – Per Lennartsson

Segertid: 12,4

Förstapris: 400 000 kronor

Ägare: Stall L.

1997   
Space Probe – Olle Goop

Segertid: 13,2

Förstapris: 400 000 kronor

Ägare: Stall Space Probe

1996   
Bicycle – Dagfinn Aarum

Segertid: 13,5

Förstapris: 350 000 kronor

Ägare: Geir Harkjaer

1995   
Turbo Thrust – Olle Goop

Segertid: 12,5

Förstapris: 250 000k kronor

Ägare: Stall Turbo

1994   
Copiad – Erik Berglöf

Segertid: 12,6

Förstapris: 250 000 kronor

Ägare: Stall Succé

1993   
Spin Lama – Cato Antonsen

Segertid: 13,7

Förstapris: 200 000 kronor

Ägare: Jose Morales

1992   
Kosar – Stig H Johansson

Segertid: 13,0

Förstapris: 200 000 kronor

Ägare: N:a Näs Stuteri

1991   
Peace Corps – Stig H Johansson

Segertid: 13,6

Förstapris: 200 000 kronor

Ägare: Stall Pieder

1990   
Nealy Lobell – Johnny Takter

Segertid: 13,0

Förstapris: 150 000 kronor

Ägare: Stall Qvist

1989   
Mack Lobell – Veijo Heiskanen

Segertid: 12,4

Förstapris: 150 000 kronor

Ägare: Blädingeås Stuteri

Se loppet

1988   
Callit – Karl O Johansson

Segertid: 13,1

Förstapris: 100 000 kronor

Ägare: I Christiansson

Se loppet

1987   
Callit – Karl O Johansson

Segertid: 13,8

Förstapris: 100 000 kronor

Ägare: I Christiansson

1986   
Emile – Olle Goop

Segertid: 13,4

Förstapris: 100 000 kronor

Ägare: Pica Braunderhjelm

1985   
Brandy Hanover – Ove Kristoffersson

Segertid: 13,4

Förstapris: 75 000 kronor

Ägare: Stall Qvist

1984   
The Onion – Stig H Johansson

Segertid: 13,4

Förstapris: 75 000 kronor

Ägare: Stall Jamake

1983   
Speedy Magnus – Olle Goop

Segertid: 13,8

Förstapris: 45 000 kronor

Ägare: Stall SAL & Tobbe

1982   
Record Launcher – Bertil Erasmie

Segertid: 13,8

Förstapris: 45 000 kronor

Ägare: Sten-Erik Erasmie

1981   
Dialekt – Roland Davidsson

Segertid: 15,1

Förstapris:  40 000 kronor

Ägare: Stall L.M.

1980   
Record Launcher – Bertil Erasmie

Segertid: 14,8

Förstapris: 40 000 kronor

Ägare: Sten-Erik Erasmie

1979   
Express Gaxe – Gunnar Axelryd

Segertid: 14,6

Förstapris: 40 000 kronor

Ägare: Stall Bafata

1978   
Galant du Guy – Olle Goop

Segertid: 16,2

Förstapris: 30 000 kronor

Ägare: Stall Kerry

1977   
Madison Avenue – Uno Swed

Segertid: 15,9

Förstapris: 20 000 kronor

Ägare: Stall Dana

1976   
Boett – Karl Adolfsson

Segertid: 16,3

Förstapris: 20 000 kronor

Ägare: Stall Eda

1975   
Mr Ego – Bert Nordmark

Segertid: 15,1

Förstapris: 20 000 krnor

Ägare: Stall Gaby

1974   
Molnets Broder – Åke Sundberg

Segertid: 16,3

Förstapris: 15 000 kronor

Ägare: Stall Storvik

1973   
Emter W. – K.G. Holgersson

Segertid: 16,0

Förstapris: 15 000 kronor

Ägare: Stall Zebs

1972   
Emter W. – K.G. Holgersson

Segerid: 15,9

Förstapris: 15 000 kronor

Ägare: Stall Zebs

1971   
Scott Protector – Karsten Buer

Segertid: 18,4

Förstapris: 12 000 kronor

Ägare: Asbjörn Jensen

1970   
Karina Axworthy – Hans Svensson

Segertid: 16,9

Förstapris: 12 000 krnor

Ägare: Stall Hans

1969   
Fairland – Uno Swed

Segertid: 17,4

Förstapris: 12 000 kronor

Ägare: Stall Vita Hästen

1968   
Scott Protector – Karsten Buer

Segertid: 17,3

Förstapris: 10 000 kronor

Ägare: Axel Jensen

1967   
Zanthe – Roger Westergren

Segertid: 16,6

Förstpris: 10 000 kronor

Ägare: Roger Westergren

1966   
Eko Will – Ragnar Pettersson

Segertid: 17,8

Förstapris: 10 000 kronor

Ägare: Stall P

1965   
Frances Nibs – Berndt Lindstedt

Segertid: 16,6

Förstapris: 10 000 kronor

Ägare: Väsby Stuteri

1964    
Metro Star – K.G. Holgersson

Segertid: 18,0

Förstapris: 10 000 kronor

Ägare: Stall North Star

1963   
Miss Golden – Alf Kårvall

Segertid: 20,8

Förstapris: 10 000 kronor

Ägare: Stig Engberg

1962   
Miss Golden – Alf Kårvall

Segertid: 19,8

Förstatid: 10 000 kronor

Ägare: Stig Engberg

1961
Clementz – Sören Nordin

Segertid: 20,8

Förstapros: 10 000 kronor

Ägare: Stall Bo

1960   
Janeiro – Gösta Nordin

Segertid: 17,4

Förstapris: 10 000 kronor

Ägare: Stall Rollo

1959   
Inventor – Bengt Nilsson

Segertid: 18,8

Förstapris: 10 000 kronor

Ägare: Gunnar Lindmark

1958   
Prince Lad – Sören Nordin

Segertid: 20,2

Förstapris: 10 000 kronor

Ägare: Väsby Stuteri

1957   
Skymaster – Olof Persson

Segertid: 20,2

Förstapris: 10 000 kronor

Ägare: Stall Daladier

1956   
Rappson – Sören Nordin

Segertid: 19,6

Förstapris: 7 000 kronor

Ägare: Stall Rappson

1955   
Codex – Sören Nordin

Segertid: 18,5

Förstapris: 7 000 kronor

Ägare: Stall Matador

1954   
Frances Bulwark – Sören Nordin

Segertid: 18,3

Förstapris: 6 000 kronor

Ägare: Väsby Stuteri

1953   
Pernod – Åke Krook

Segertid: 24,6

Förstapris: 4 000 kronor

Ägare: Stall Nordstjärna

1952   

Lord Peter – Ragnar Thorngren

Segertid: 23,1

Förstapris: 3 000 kronor

Ägare: Stall Liberty